Aleksandr Stubb: “Putinlə təmasların müzakirəsi “istəklilər koalisiyası”nın görüşü zamanı başlayıb”
Avropa İttifaqının (Aİ) liderləri Rusiya Prezidenti Vladimir Putinlə təmasları müzakirə etməyə başlayıblar. AYNA.AZ “RİA Novosti”yə istinadən xəbər verir ki, bu barədə Finlandiya Prezidenti Aleksandr Stubb mətbuat konfransında bildirib.
Siyasətçinin sözlərinə görə, Avropa liderləri arasında təmasların zəruriliyi barədə razılıq var. Bununla belə, Prezident qeyd edib ki, Aİ liderlərinin hərəkətləri əlaqələndirilməlidir.
"Ona görə də mən konkret bir tarix deyə bilmərəm. Sonra onun necə əlaqələndirildiyini, kimin əlaqə saxlayacağını, danışanların kimlər tərəfindən aparıldığını görərik" deyə Stubb vurğulayıb.
Finlandiya Prezidenti deyib ki, Putinlə təmasların müzakirəsi “istəklilər koalisiyası”nın görüşü zamanı başlayıb – sammitdə Ukrayna üçün təhlükəsizlik təminatları və ölkədə sülhməramlıların yerləşdirilməsi müzakirə olunub.
Bundan əvvəl Stubb ölkəsini Rusiya ilə münasibətlərin bərpasına “zehni olaraq hazırlaşmağa” çağırıb. O vurğulayıb ki, Moskva ilə münasibətlərin dəqiq nə vaxt bərpa olunacağını hələ deyə bilməz. Prezident əlavə edib ki, Rusiyanın Finlandiyanın qonşusu olması faktını heç nə dəyişə bilməz.